Ta' Pinu Bazilika

Gozó lelki központja és nemzeti kincse

A Ta' Pinu Bazilika (máltaiul: Santwarju Bażilika tal-Madonna ta' Pinu) a Máltai-szigetcsoporthoz tartozó Gozo egyik legszentebb és legismertebb zarándokhelye.

A római katolikus kisebb bazilika és nemzeti szentély körülbelül 700 méterre található Gharb falujától. Monumentális építészeti megoldásai, gazdag történelme és spirituális jelentősége miatt évente zarándokok ezreit és turisták tízezreit vonzza szerta a Világból, így Magyarországról is.

A templomot a Római Katolikus Egyház csodatévő kegytemplomként tartja számon, amelyről a belső két oldalhajóban a hívek által elhelyzett megemlékezések, és az egyes, a Ta' Pinui Szűzanyának tulajdonított csodák okán elhelyezett emléktárgyak, ajándékok is tanúskodnak.

Hogy ne maradj le semmilyen újdonságról, hasznos utazási tippről, programról, csatlakozz a Hurrá Nyaraljunk Máltán! Facebook Oldalunkhoz is! Klikk a gombra, és Like!

A Ta' Pinu Bazilika története

A Ta' Pinu Bazilika eredete egészen a középkorig nyúlik vissza. Az első írásos említése 1534-ből származik, és a gozói püspökség levéltárában található, amikor Domenico Cubelles püspök meglátogatta a kápolnát. Feljegyzései szerint a kápolnát éppen akkoriban építették újjá, és a nemesi "Gentile" család tulajdonában volt.

1575-ben Pietro Dusina apostoli vizitátor, akit XIII. Gergely pápa delegált, rossz állapotban találta a kápolnát, és annak lebontását rendelte el. Azonban a bontást megkezdő munkás első ütésre eltörte a karját, amit a helyiek baljós jelként értelmeztek, és a kápolna megmenekült a pusztulástól. Ez az egyetlen kápolna, amely túlélte Dusina rendeletét.

1598-ban aztán Philip Gauci lett a kápolna gondnoka, és az épület nevét "Of the Gentile"-ről "Ta' Pinu"-ra változtatták. A máltai nyelvben a Ta', Tas, Tal, Tar, mind birtokos jelzők, mint az angolban az "of", azaz azt jelölik, hogy valami, valakié. Pl. Ta' Gorg azt jelenti Györgyé.

A Pinu egy becenév, a Philip (Fülöp) név becézése, így a "Ta' Pinu kápolna/Bazilika", "Philip/Fülöp kápolnáját/Bazilikáját" jelenti.

Gauci pénzadományaiból 1611-ben megújították a kápolnát, és 1619-ben Amadeo Perugino olasz művész elkészítette az oltárképet, amely az Assumptio Beatae Mariae Virginis-t, azaz a Szűz Mária mennybevételét ábrázolja.

A régi kápolna

Szűz Mária mennybevétele oltárkép

Az új templom építésének előtörténete

1883. június 22-én Karmela (Karmni) Grima, egy negyvenöt éves hajadon, aki a Boldogságos Szűz Mária nagy tisztelője volt, különös hívást hallott, miközben a kápolna közelében vezető földekről hazafelé tartott. A hang így szólt: „Gyere, gyere.” Karmela összezavarodott és megijedt, majd elfutott a helyszínről. A hang ismét megszólalt, és ekkor Karmela rájött, hogy a hang a kápolnából jön. Bement az épületbe, és elmondta szokásos imáit. A Boldogságos Szűz képéből származó hang arra kérte, hogy mondjon el három „Üdvözlégy Máriát” annak tiszteletére, hogy a legenda szerint Mária teste három napig nyugodott a sírban, mielőtt a mennybe vétetett.

Karmela engedelmeskedett a hang kérésének, majd folytatta útját. Nem sokkal később azonban megbetegedett, és több mint egy évig ágyhoz kötött volt. Ezen időszak végén Karmela megosztotta titkát egy barátjával, Frangisk (Francesco) Portellivel, aki elmondta neki, hogy körülbelül ugyanebben az időben ő is hallotta egy női hangot a kápolnából, amely imádkozásra szólította fel. Röviddel ezután Francesco édesanyja csodás módon meggyógyult a Ta' Pinu Szűzanya közbenjárásának köszönhetően. Az elhagyatott kápolna hamarosan zarándokhellyé vált, amelyet nemcsak a szigeten élők, hanem távolabbról érkezők is meglátogattak.

Pietru Pace püspököt tájékoztatták ezekről az eseményekről, és miután beszélt Karmelával és Francescóval, arra a következtetésre jutott, hogy a hang mennyei eredetű volt. A Ta' Pinu Szűzanya iránti tisztelet gyorsan elterjedt, és zarándokok tömegei kezdtek el érkezni a kápolnához.

Ennek hatására döntés született egy méltó szentély felépítéséről, hogy befogadhassák a zarándokokat.

1920-ban megkezdődött egy lenyűgöző, román stílusú templom építése. Az új templomot 1932-ben áldották meg és nyitották meg a nyilvánosság előtt, majd 1935-ben XI. Piusz pápa kisebb bazilika rangra emelte. Ugyanebben az évben Alessio Lepicier bíboros koronázta meg a Szűzanya csodás képét, Eugenio Pacelli bíboros (későbbi XII. Piusz pápa) által aláírt rendelet alapján.

Karmela Grima

Frangisk Porteli

Az új bazilika építése


A növekvő zarándoklatok miatt szükségessé vált egy új, nagyobb templom építése. Az építkezés 1920. május 30-án kezdődött, Monsignor Ġużepp Portelli vezetésével, és az új templomot 1932. augusztus 31-én szentelték fel. A bazilika neoromán stílusban épült, Luigi Fontana olasz építész tervei alapján.

Az építkezés különlegessége, hogy több olasz kőfaragó mester, akik a törvény elől menekültek Itáliában, vettek részt az építkezésben, és gyönyörű faragványokkal gazdagították a belső teret. A bazilika teljes egészében a sziget közetét alkotó helyi homokkőből készült, és ezért is van, hogy tökéletesen illeszkedik a környező tájba.

Ajándékozz Élményt - Ajándékutalványaink most 20% kedvezménnyel!

Most egy EXTRA 20%-os kedvezményt kínálunk azoknak, akik december 31-ig akár egy, akár több Ajándékutalványt is vásárolnak a Túráinkra felhasználható kínálatunkból, melyek címleteit, értékét az egyes ajánlott szolgáltatásunk, túráink díjaihoz igazítottuk, így, azok, akik előre gondolkodnak, a jövő évi nyaralásukon máris 20%-ot spórolhatnak, miközben egy valóban értékes Ajándékot adnak a Párjuknak, Szüleiknek, Gyermekeiknek, vagy egyszerűen csak Önmaguknak!
Ne maradj le, élj ezzel a remek, visszanemtérő lehetőséggel MOST!

Építészeti megoldások és belső díszítések

A Ta' Pinu Bazilika egyedülálló építészeti és művészeti alkotás, amely méltán érdemelte ki a nemzeti kincs státuszt.

Külsö szerkezet:

  • 61 méter magas harangtorony, amely a bazilika egyik legimpozánsabb eleme.

  • Finoman faragott főhomlokzat, amelyen a neoromán stílus eleganciája érvényesül.

Belsö tér:

  • Főoltár: A neoromán stílus jegyeit követő márvány oltár középpontjában Perugino 1619-es oltárképe látható.

  • Mosaikok: A bazilikában hat lenyűgöző mozaik található, amelyek bibliai jeleneteket ábrázolnak.

  • Üvegablakok: A 76 színes üvegablak csodálatos fényjátékot teremt a belső térben, különleges atmoszférát kölcsönözve a templomnak.

  • Ex-voto: Az imádságokra és csodás gyógyulásokra utaló hálaajándékok gyűjteménye, például mankók, fényképek és személyes tárgyak.

  • Oldalhajók: A kereszthajót követően mindkét oldalt található oldalhajók adnak teret és helyet a Ta' Pinui Szűznek tulajdonított csodás gyógyulások, megmenekülések, gyermekáldások, tragédiákból való megmeneküléseknek. Érdemes végignézni az itt elhelyzett tárgyak sokaságát a köszönő levelektől a bukósisakokig, a hajótöréseket megörökítő festményektől a babaruhákig, menyasszonyi csokrokig.

A bazilika vallási és kulturális jelentösége


A Ta' Pinu Bazilika nemcsak vallási szentély, hanem a máltai közösség kulturális identitásának szimbóluma is. Az évek során számos jelentős esemény történt itt:

  • 1935. június 20-án XI. Piusz pápa koronázási dekrétumot adott ki a Ta' Pinu Szűzanya ikon képének.

  • 1990 májusában II. János Pál pápa ellátogatott a Ta' Pinu szentélyhez, ahol imádkozott a kápolnában, majd misét celebrált a templom előtti téren. A Szűzanya képét öt aranycsillaggal díszítette, a máltai nép Szűz Mária iránti szeretetének jeléül.

  • 2010. április 18-án XVI. Benedek pápa, máltai látogatása során egy aranyrózsát ajándékozott a Szűzanya képének. Floriana városában, mielőtt elmondta volna a Regina Caeli imát, a pápa így nyilatkozott:
    „Tisztában vagyok a máltai nép különleges tiszteletével, amelyet a Boldogságos Szűzanya iránt tanúsítanak, különösen a Ta' Pinu Szűzanya iránti nagy lelkesedéssel. Örülök, hogy alkalmam nyílik imádkozni a képe előtt, amelyet erre a különleges alkalomra hoztak át Gozóból. Örömmel ajándékozok neki egy Aranyrózsát is, a Szűzanya iránti közös gyermeki szeretetünk jeléül. Különösen arra kérem Önöket, hogy imádkozzanak hozzá a „Család Királynője” cím alatt…”

  • 2022. április 2-án Ferenc pápa is meglátogatta a szentélyt, ahol csendes imával tisztelgett és imatalálkozót vezetett.

A márvány szószék tervei

Látogatás a Ta' Pinu Bazilikában


A bazilika látogatása egyedülálló élményt kínál, ahol a vallás, a művészet és a természet harmóniában találkozik. A templomot körülvevő békés vidék tökéletes hely a meditációra és feltöltődésre. A hosszú sétány, amely a bazilikához vezet, csodás kilátást nyújt Gozo dombjaira és tengerpartjára.

Fedezd fel a Ta' Pinu Bazilikát, és gyönyörködj Te is ebben az építészeti remekműben!

Csatlakozz a kis-csoportos vagy személyre szabott, privát túráinkhoz! Tedd még különlegesebbé a máltai látogatásodat!

Vegyél részt pénteki és szombati Gozoi kis-csoportos túráinkon és fedezd fel velünk Gozo szigetét és Gozo Csodáit, amely különleges történelmével és természeti szépségeivel bűvöl el, mint a Mixta-Barlang, a Ramla Bay, Xlendi, a Dwejra, Ta' Pinu, és a Xwejni bay-i sólepárlók, hogy csak néhányat említsek, de ezt is kínáljuk privát túra keretében is, ahol teljesen Rád, Rátok szabva, senki máshoz nem alkalmazkodva, fürdéssel, sznorkelezéssel felspékelve tudjuk a napot feledhetetlenné tenni!

További, fix-napi, kis-csoportos, vagy privát túránk:

  • Vasárnapi Dél-Málta túra: Barangoljuk be a Marsaxlokk-i Halpiacot, és fedezzük fel a sziget déli részeit, beleértve a híres Blue Grottot, a Dingli Sziklákat, és Mdinát.
  • Szerdankénti Közép- és Észak-Málta túránkon, ahol Mosta mellett még számos más nevezetességet is megcsodálhatsz, mint például a San Anton Gardens, Rabat, vagy akár Vörös Torony, illetve a National Aquarium.

Egyéni igényeid vannak? Privát túráink teljesen személyre szabhatók, és a hét bármely napján rendelkezésre állnak, hogy felejthetetlen élményben legyen részed!

Foglalj most, és fedezd fel Máltát velünk! Kérdésed van? Írj nekünk, és segítünk megtervezni az álomutazásod minden részletét!

Érdeklődni, foglalni az elérhetőségeinken tudtok:

Magyar számon: +36 20 511 0099

(roaming díj nélkül, akár visszahívást is kérhetsz) (Whatsappon, és Viberen is elérsz ezen)

Máltai számom: +356 7741 7150

(Whatsappon, és Viberen is elérsz ezen)

E-mail: george.domjan@gmail.com

Szeretettel várunk Benneteket is Gozon és Máltán!

George & Mariann

Fedezd fel velem Gozot és Máltát is!

Izgalmas, és személyre szabott KalandTúráimon várlak szeretettel!

Copyright © 2015-2024 George Domjan - Hurrá Nyaraljunk Máltán!