Marsaxlokk Templom

Történeti áttekintés

 

A Pompei-i Rózsafüzér Miasszonyunk  templom építéséről szóló döntés 1887-ben született, amikor Mgr (Monsignore) Antonio Buhagiar, az egyházmegye apostoli adminisztrátora elhatározta, hogy szükség van egy új templomra.

 

A templom építéséhez szükséges földterületet Mr. Filippu Zammit Gauci ajánlotta fel Żebbuġból. Rosalia Appay Viani Testaferrata márkiné az építési költségek felét fedező összeget adományozott. Ezt az ígéretét annak köszönhetően tette, hogy a Pompei-i Rózsafüzér Miasszonyának közbenjárására csodálatos módon megmenekült egy súlyos tengeri vihar elől. A márkiné azt is kérte, hogy a templomot a Pompei-i Rózsafüzér Miasszonyának szenteljék, mivel hite szerint a Szűzanya mentette meg az életét.

 

A Pompei-i Rózsafüzér Miasszonyunk temploma - Marsaxlokk

Történeti áttekintés

A templom építéséről szóló döntés 1887-ben született, amikor Mgr (Monsignore) Antonio Buhagiar, az egyházmegye apostoli adminisztrátora elhatározta, hogy szükség van egy új templomra. A templom építéséhez szükséges földterületet Mr. Filippu Zammit Gauci ajánlotta fel Żebbuġból. Rosalia Appay Viani Testaferrata márkiné az építési költségek felét fedező összeget adományozott. Ezt az ígéretét annak köszönhetően tette, hogy a Pompei-i Rózsafüzér Miasszonyának közbenjárására csodálatos módon megmenekült egy súlyos tengeri vihar elől. A márkiné azt is kérte, hogy a templomot a Pompei-i Rózsafüzér Miasszonyának szenteljék, mivel hite szerint a Szűzanya mentette meg az életét.

Az építész Dun Giuseppe Diacono volt, aki akkoriban Qala (Gozo) plébánosa volt. A mesterépítő Carmelo Vella volt Żejtunból. Pietro Pace püspök 1890. december 7-én helyezte el és áldotta meg az új templom alapkövét, amelynek építése körülbelül két évig tartott. Az áldási szertartásra 1892. szeptember 25-én, vasárnap került sor.

A templomot 1897. január 11-én független plébániatemplomnak nyilvánították Żejtun plébániájából, Mgr Pietro Pace máltai püspök döntése alapján. Ugyanezen év október 6-án Fr (Frater) Salvatore Deliát nevezték ki az első plébánosnak. Delia atya már hosszú évek óta szolgálta a helyi közösséget. Amikor a templom épült, Marsaxlokk lakossága körülbelül 210 fő volt, mintegy 50 családból állt.

1910-ben Joseph Busuttil plébános úgy ítélte meg, hogy szükség van a templom kibővítésére. Úgy döntöttek, hogy a kereszthajót hozzáépítik, amely így latin kereszt formát adott a templomnak. Ezzel a templom nagyobb közösséget tudott befogadni.

1930-ban Saviour Gatt plébános még nagyobb templomot szeretett volna. Joseph Mifsud mesterépítőt bízták meg a hajó és a homlokzat megépítésével, ahogyan ma ismerjük. Ezek a munkák 1933-ra készültek el. Ezt követően a Cumbo testvéreket bízták meg a két harangtorony megépítésével. A kupola építése 1947 májusában kezdődött Joseph Lia építész irányításával. A kupolát négy, betonnal megerősített acéloszlop támasztja alá. A nyolcablakos, dór-oktagonális stílusban épült kupola egy évvel később, 1948-ban készült el.

Művészeti alkotások
A Rózsafüzér Miasszonyának szoborcsoportja papírmaséból készült, és Szent Domonkost és Sienai Szent Katalint ábrázolja. Az alkotást az egyik leghíresebb olaszországi műhely, a leccei készítette 1899-ben, 55 fontért. Ennek költségét a helyi halászok fedezték.

A főoltár carrarai márványból készült, amelyet az olaszországi Mirsa Carrara cég készített 550 fontért. Az oltár tervezésében Chev Vincenzo Bonello adott tanácsokat.

A főoltárkép Manuel Farrugia munkája, amelyet 2017-ben készítettek. Az alkotás a gyermek Jézust ábrázolja, aki Szent Domonkosnak és Sienai Szent Katalinnak mutatja meg magát. Az alkotás a Pompei-i Szentélyben található eredeti festmény ihletésére készült, amelyet a mai napig nagy tisztelet övez.

A déli kereszthajó (jobb oldalon) a Szent Keresztnek van szentelve, míg az északi kereszthajó (bal oldalon) Szent Vincente Ferrernek. Az első Szent Vincente Ferrernek szentelt festmények az egyik legrégebbi alkotások ebben a szentélyben.

Újabb történelem

A templomot 1967. szeptember 17-én szentelte fel Mgr Michael Gonzi érsek. A tizenkét felszentelési kereszt, amely az apostolokat jelképezi, Guże Galea munkája.

2017. május 8-án a templomot szentéllyé nyilvánították. A Pompei-i Rózsafüzér Miasszonyának ünnepét augusztus első vasárnapján ünneplik. Az ünnepség során a szobrot körmenetben viszik végig a falu főutcáin.

A plébániatemplom liturgikus és lelkipásztori szolgáltatásokat nyújt, és különféle vallási eseményeknek és imacsoportoknak ad otthont.

Önvezető túra a szentélyben
A fenti térkép alapján, mely a templom belső alaprajzát ábrázolja, és, amely számokkal kiemeli a legfontosabb helyszíneket, bátran végigkalauzolhatjuk magunkat is a templomban:

  1. Casciai Szent Rita (szobor) - ismeretlen művész
  2. Krisztus színeváltozása - Ramiro Cali (1934)
  3. Karmel-hegyi Madonna - Ramiro Cali (1933)
  4. Alacoque Szent Margit Mária - Ramiro Cali (1934)
  5. Kupola: Epizódok Mária életéből: Pentateuch: Judit, Eszter, Debóra és Abigail - Toussaint Busuttil (1949)
  6. Szent József (szobor) - Wilsm Camilleri
  7. Mária Magdolna - Toussaint Busuttil
  8. Szent Kereszt - a Coppola-plébánia adománya
  9. Fájdalmas Madonna (szobor) - Lecce
  10. Szent János evangélista - Toussaint Busuttil
  11. Bartolo Longo terem - Szent tárgyak gyűjteménye
  12. Szent József - Giuseppe Cali
  13. Szent Domonkos harca az eretnekség ellen - Giuseppe Maria Caruana
  14. Szent Péter apostol - Giuseppe Maria Caruana (1959-1964)
  15. Főoltár (márvány) - Mirsa Carrara cég, Olaszország (1962)
  16. Pompei-i Miasszonyunk - Manuel Farrugia (2017)
  17. Apszis - Szentlélek - ismeretlen művész
  18. Szent Pál apostol - Giuseppe Maria Caruana
  19. V. Piusz pápa, a Lepantói csata - Giuseppe Maria Caruana
  20. Szent András apostol (szobor) - Giuseppe Bonnici
  21. Firenzei Szent Antal - Toussaint Busuttil
  22. Ferreri Szent Vince - Giuseppe Cali (1913)
  23. Aquinói Szent Tamás - Toussaint Busuttil
  24. Szent András apostol (szobor)
  25. Pompei-i Miasszonyunk címzetes szobra - Lecce (1899)
  26. Alexandriai Szent Kelemen - Lazzaro Pisani munkája (1932)
  27. Lisieux-i Szent Teréz - Giorgina Mifsud (1933)
  28. Páduai Szent Antal (szobor) - ismeretlen művész

Csatlakozz a csoportos vagy privát túráinkhoz! Tedd még különlegesebbé a máltai látogatásodat!

Vegyél részt vasárnapi Dél-Málta túránkon, ahol a Marsaxlokk falu mellett még számos más nevezetességet is megcsodálhatsz.

További, fix-napi, kis-csoportos túránk:

  • Szerdai Észak-Málta túra: Fedezd fel a sziget északi részeit, beleértve a híres Mosta Dome-ot és a gyönyörű San Anton Gardens-t.
  • Pénteki és szombati Gozoi túrák: Ismerd meg Gozo szigetét és Gozo Csodáit, amely különleges történelmével és természeti szépségeivel bűvöl el.

Egyéni igényeid vannak? Privát túráink teljesen személyre szabhatók, és a hét bármely napján rendelkezésre állnak, hogy felejthetetlen élményben legyen részed!

Foglalj most, és fedezd fel Máltát velünk! Kérdésed van? Írj nekünk, és segítünk megtervezni az álomutazásod minden részletét!

Érdeklődni, foglalni az elérhetőségeinken tudtok:

Magyar számon: +36 20 511 0099

(roaming díj nélkül, akár visszahívást is kérhetsz) (Whatsappon, és Viberen is elérsz ezen)

Máltai számom: +356 7741 7150

(Whatsappon, és Viberen is elérsz ezen)

E-mail: george.domjan@gmail.com

Szeretettel várunk Benneteket is Gozon és Máltán!

George & Mariann

Fedezd fel velem Gozot és Máltát is!

Izgalmas, és személyre szabott KalandTúráimon várlak szeretettel!

Copyright © 2015-2024 George Domjan - Hurrá Nyaraljunk Máltán!